Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Motyw pielgrzyma w literaturze różnych epok - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Słowo „pielgrzym” kojarzy nam się z człowiekiem podążającym w miejsce kultu religijnego. Jednak to niejedyne znaczenie owego wyrazu. Pielgrzymem może być każda osoba zmierzająca w kierunku określonego punktu, mająca przed oczami miejsce, do którego chce dotrzeć bądź nawet duchowy cel, który stara się osiągnąć. Nieodłącznie związana z motywem pielgrzyma jest wędrówka, która także może być rozmaicie interpretowana: od dosłownego przemierzania kilometrów, po metaforyczny spacer w głąb siebie.

Motyw wędrówki był bardzo popularny w romantyzmie, kiedy najczęściej wiązał się z emigracją, tęsknotą za ojczyzną i bezskutecznym poszukiwaniem miejsca, w którym pisarz czułby się dobrze, na miejscu. Znamiennym przykładem może być tutaj „Hymn” Juliusza Słowackiego, który roztacza przed nami smutny obraz tułacza pozostawionego z dala od ukochanej ojczyzny.
   
Podmiot liryczny płynie statkiem, a przed nim roztacza się przepiękny widok zachodu słońca, jednak nie cieszy to stroskanego wędrowca, gdyż tęsknota za krajem przesłania mu wszelkie cudowności owego wspaniałego zachodu. Powtarzający się refren „Smutno mi Boże” wskazuje, iż hymn jest modlitwą zagubionego pielgrzyma,...

Podobne wypracowania