Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Prywatyzacja - definicja, charakterystyka, przykłady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W Polsce rządzonej przez komunistów wprowadzona przez nich doktryna ideologiczna zakładała przymusową i bezwarunkową nacjonalizację strategicznych i najbardziej istotnych dla państwa gałęzi przemysłu. Kiedy jednak na przełomie lat 80. i 90. znienawidzony przez Polaków ustrój został zastąpiony przez demokrację na zwór zachodni, gospodarka kraju znalazła się w opłakanym stanie, bowiem nagle państwo przestało być jej głównym nadzorcą i motorem napędowym. Wówczas rozpoczął się długi i niezwykle trudny proces tzw. transformacji ustrojowej w Polsce. Jej nieodłącznym elementem było stopniowe przechodzenie niektórych sektorów gospodarki w ręce prywatnych inwestorów, czyli prywatyzacja.

Prywatyzacja według definicji polega na wydaniu decyzji, na mocy której należące dotychczas do państwa mienie, przekazane zostaje właścicielowi prywatnemu poprzez sprzedaż lub uwłaszczenie jednorazowym aktem. Chęć pozbycia się przez państwo części  mienia może mieć podłoże ideologiczne lub populistyczne, ale najczęściej decydującym czynnikiem są względy pragmatyczne oraz ekonomiczne. Kiedy państwo szuka oszczędności lub szybko pragnie odciążyć swój budżet, wówczas np. decyduje się na prywatyzację nierentownego...

Podobne wypracowania