Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stefan Żeromski „Rozdziobią nas kruki, wrony” - opracowanie opowiadania

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Utwór „Rozdziobią nas kruki, wrony” stanowi swoisty rozrachunek pisarza z powstaniem styczniowym. Autor w dobitny sposób ukazuje pośrednie przyczyny upadku powstania i snuje własne refleksje o przyszłości Polski.
   
Głównym bohaterem jest Szymon Winrych. To dzielny szlachcic, który uczestniczy w powstaniu styczniowym. Poznajemy go, gdy przebrany za chłopa bierze udział w jednej z powstańczych akcji. Wiezie bowiem broń do innych walczących współtowarzyszy. Niestety, zostaje zatrzymany przez rosyjskich ułanów, którzy rozpoznają w nim konspiratora. Ranią jego konia, a następnie zabierają broń i brutalnie zabijają bohatera. Kilka dni później nad ciałem zmasakrowanego powstańca pojawia się okoliczny chłop. Nie ma w nim jednak nawet najmniejszej refleksji nad losem zamordowanego mężczyzny. Domyśla się, iż jest to powstaniec, który zginął z rosyjskich rąk. Nie przejmuje się jednak nim, nie roni łez nad tym, co spotkało rodaka, nie organizuje mu pogrzebu. Wręcz przeciwnie –, okrada go z rzeczy, które ten ma przy sobie. W tym czasie nad mężczyznami krążą kruki i wrony...
   
Żeromski poprzez to opowiadanie ukazuje stan polskiego społeczeństwa po powstaniu...

Podobne wypracowania