Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stefan Żeromski „Przedwiośnie” - bohaterowie. Charakterystyka wybranych bohaterów i ich poglądów politycznych

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W swojej powieści zatytułowanej „Przedwiośnie” Żeromski starał się przedstawić bohaterów, którzy swoimi postawami oddają charakter ówczesnych skomplikowanych czasów.
    
Protagonistą utworu jest Cezary Baryka. Poznajemy go jako małego chłopca, który razem z rodzicami mieszka w Baku. Jest bardzo związany z ojcem, ale ten wkrótce musi wyjechać. Wtedy młodzieniec zaczyna sprawiać problemy wychowawcze, nie słucha matki, nie spełnia ani rozkazów, ani próśb. Jako nastolatek zaczyna interesować się ideologią komunizmu, co bardzo martwi Panią Barykową. O jego ślepej wierze w komunizm świadczy fakt, że młody Baryka jest zdolny zadenuncjować własną matkę władzom za to, że przechowuje rodzinny majątek.

Dzięki zbiegowi okoliczności chłopiec odnajduje ojca i wyrusza z nim do Polski. Niestety, pan Baryka umiera w czasie podróży, a Cezary zamieszkuje z dawnym przyjacielem ojca, Szymonem Gajowcem.

W Polsce młodzieniec przeżywa metamorfozę. Początkowo nie czuje się Polakiem, nie zamierza walczyć w obronie kraju, jest rozczarowany Polską, myśli przede wszystkim o sobie. Interesuje się nowinkami politycznymi i rozmaitymi ideologiami. Przeżywa swoją pierwszą miłość, stara się czerpać...

Podobne wypracowania