Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stefan Żeromski „Przedwiośnie” - bohaterowie. Charakterystyka wybranych bohaterów i ich poglądów politycznych

W swojej powieści zatytułowanej „Przedwiośnie” Żeromski starał się przedstawić bohaterów, którzy swoimi postawami oddają charakter ówczesnych skomplikowanych czasów.
    
Protagonistą utworu jest Cezary Baryka. Poznajemy go jako małego chłopca, który razem z rodzicami mieszka w Baku. Jest bardzo związany z ojcem, ale ten wkrótce musi wyjechać. Wtedy młodzieniec zaczyna sprawiać problemy wychowawcze, nie słucha matki, nie spełnia ani rozkazów, ani próśb. Jako nastolatek zaczyna interesować się ideologią komunizmu, co bardzo martwi Panią Barykową. O jego ślepej wierze w komunizm świadczy fakt, że młody Baryka jest zdolny zadenuncjować własną matkę władzom za to, że przechowuje rodzinny majątek.

Dzięki zbiegowi okoliczności chłopiec odnajduje ojca i wyrusza z nim do Polski. Niestety, pan Baryka umiera w czasie podróży, a Cezary zamieszkuje z dawnym przyjacielem ojca, Szymonem Gajowcem.

W Polsce młodzieniec przeżywa metamorfozę. Początkowo nie czuje się Polakiem, nie zamierza walczyć w obronie kraju, jest rozczarowany Polską, myśli przede wszystkim o sobie. Interesuje się nowinkami politycznymi i rozmaitymi ideologiami. Przeżywa swoją pierwszą miłość, stara się czerpać z życia pełnymi garściami. Wciąż jednak jest postacią nieokreśloną, człowiekiem, który nie wybrał własnej drogi. Z jednej strony jawi się jako lubiący zabawę egoista, myślący o sobie, pragnący sensacji, z drugiej zaś – poznajemy go jako chłopca wrażliwego i refleksyjnego.
    
Szymon Gajowiec to przyjaciel starego Baryki. Niegdyś kochał się w jego żonie. Miłość ta trwała bardzo długo, dlatego mężczyzna nigdy nie ułożył sobie życia z inną kobietą. Kiedy ginie ojciec Cezarego, Szymon przyjmuje go pod swój dach i staje się jego przewodnikiem. Cezary jednak nie do końca zgadza się opiekunem, zwłaszcza w kwestiach politycznych. Gajowiec jest bowiem przykładem namiętnego rewolucjonisty, który jedynie w nagłym przewrocie upatruje nadziei dla ojczyzny. Pragnie dokonać licznych przekształceń i reform, wie, iż trzeba wielu zmian, aby społeczeństwo odpowiednio funkcjonowało. Szymon jest patriotą, który dla swojego kraju pragnie dobra.
    
Podobną postawę reprezentował ojciec Cezarego, Seweryn Baryka. Wyjechał on do Baku w celach zarobkowych, był to poniekąd przymus tamtych czasów. Nigdy jednak nie przestał czuć się Polakiem i tęsknić za swoją ojczyznę. Kiedy po rewolucji w Baku odnajduje syna, razem wyruszają do kraju rodzinnego. Ojciec opowiada synowi o „szklanych domach”, które mają przekonać chłopca do powrotu do kraju. Baryka za najwyższą wartość uważał rodzinę oraz ojczyznę. Po okropnej walce zrobił wszystko, aby odnaleźć ukochanego syna. Od dzieciństwa wpajał Cezaremu patriotyczne wartości, chciał, by wyrósł on na porządnego obywatela. Ojczyznę kochał równie mocno. Walczył w legionach polskich i nigdy nie zwątpił w swój kraj.

Podobne wypracowania do Stefan Żeromski „Przedwiośnie” - bohaterowie. Charakterystyka wybranych bohaterów i ich poglądów politycznych