Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Miron Białoszewski „Pamiętnik z powstania warszawskiego” - opracowanie książki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W „Pamiętniku z powstania warszawskiego” Miron Białoszewski opisał życie w stolicy od 1. sierpnia 1944. Do 2. października tego samego roku. Dodatkowo w utworze pojawiają się nawiązania do czasów przedwojennych, tygodnia następującego bezpośrednio po powstaniu (od 2. do 9. października) oraz kilka nawiązań do czasów, w których „Pamiętnik...” powstawał, czyli do lat sześćdziesiątych.

Utwór Białoszewskiego jest prozatorskim opisem życia toczącego się w Warszawie w ogniu pocisków. Autor miał wtedy 22 lata i nie należał do żadnej organizacji walczącej. Jego największym pragnieniem, podobnie jak większości mieszkańców, było to, by przeżyć. Jednak nie oznacza to, że jest całkowicie wyłączony z pomocy powstańcom. Stanowi wielkie wsparcie dla rannych, bierze udział w budowaniu barykad. Najbardziej potrzebny jest rodzinie, której organizuje jedzenie i wodę. Dodatkowo, wraz z przyjaciółmi, ciągle pracuje nad swoim kształceniem – organizując spotkania literackie oraz konkursy.

Dzieło zostało napisane językiem żywym i dynamicznym. Tekst składa się w większości z prostych zdań i równoważników, dodatkowo nieco pourywanych. W ten sposób autor oddał nastrój niepewności...

Podobne wypracowania