Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Guillaume Apollinaire „Małe auto” - interpretacja, analiza utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wiersz zatytułowany „Małe auto” wszedł w skład ostatniego tomu poetyckiego Guillaume’a Apollinaire’a o znamiennym tytule „Kaligramy”, wydanego w 1918 roku. Cykl składa się z utworów o charakterystycznej budowie, która swoim kształtem graficznym nawiązuje do treści wiersza, odzwierciedlając zarys określonego przedmiotu bądź osoby, a dzięki temu łączy w ramach jednego artefaktu sztukę poetycką i malarską. Ze względu na taką strategię chronologia kolejnych scen ulega zaburzeniu, tracąc znaczenie na rzecz waloru wizualnego, z czym wiąże się również rezygnacja z tradycyjnej interpunkcji.

Podmiot wiersza wypowiada się bezpośrednio, określając bardzo jednoznacznie sytuację liryczną, którą osadza w nieco ponad miesiąc od dnia wybuchu I wojny światowej: 31 sierpnia 1914. Wyraźnie wskazuje przy tym na samego siebie jako uczestnika opisywanych zdarzeń, określając jednocześnie czas akcji z niemal minutową precyzją:
            „Wyjechałem z Deanville trochę przez północą”.
Przedstawia również pozostałych bohaterów opisywanej historii w osobach przyjaciela, do którego należy tytułowe „małe auto”, oraz szofera:
   ...

Podobne wypracowania