Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Miłość, która niszczy i miłość, która ocala - analiza motywu miłości w oparciu o wybrane utwory z XIX i XX wieku

Miłość jest motywem inspirującym w zasadzie każde przedsięwzięcie literackie, bowiem wszystkie dzieła traktują w jakiś sposób o jej rozmaitych odmianach – erotycznym uczuciu pomiędzy mężczyzną a kobietą, więzią pomiędzy rodzicem a dzieckiem, czy przywiązaniem patrioty do swojej ojczyzny. Jest tak często poddawana literackiej analizie nie tylko przez wzgląd na swoją różnorodność, ale również z powodu biegunowych emocji, jakie budzi w poddających się jej bohaterach, kierując często ich życiem w najmniej spodziewany sposób.

O swej niszczącej sile miłość dała znać najsilniej w epoce romantyzmu zainspirowanego postacią Wertera z wiekopomnej powieści epistolarnej Johana Wolfganga Goethego. Posłużyła ona za pierwowzór dla kreacji wielu nieszczęśliwych kochanków, a jej cechy możemy odnaleźć m.in. w postaci Gustawa z IV części „Dziadów” Adama Mickiewicza. Bohater wkracza w świat przedstawiony utworu jako duch nieszczęśnika, który w wyniku niespełnionej miłości popełnił samobójstwo, skazując się tym samym na męki wiecznego tułactwa po zaświatach, popełniony grzech uniemożliwia mu bowiem zaznanie spokoju wśród dusz zbawionych. Miłość okazała się tu czynnikiem niszczącym nie tylko w kategoriach życia...

Podobne wypracowania