Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Motyw balu w literaturze różnych epok - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W kulturze polskiej bal jest kojarzony z radością, tańcem i dobrobytem. Jest to uroczysta zabawa, na której panuje podniosła atmosfera. Literatura polska i światowa często wykorzystywała motyw balu jako scenerię dla ważnych wydarzeń oraz przełomowych momentów w dziejach ludzi i krajów.

W „Dziadach” cz. III Adama Mickiewicza opis balu u senatora Nowosilcowa jest jednym z najbardziej znaczących obrazów w utworze. Opis dostojnego spotkania towarzyskiego, wydawałoby się, radosnej zabawy, w rzeczywistości ma ponurą wymowę. Gdy przyglądamy się bliżej rozmowom gości zaproszonych na bal, okazuje się, że dręczą ich problemy, które w rzeczywistości są dylematami całego narodu: zdrady, uciekanie od polskości, poddawanie się zaborcy i konformizm.

Problemy polityczno-społeczne przebijają się też przez radosne zabawy w „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego. Tutaj Pan Młody, młodopolski artysta, którego pierwowzorem był Lucjan Rydel, bierze za żonę Jadwigę, piękną i naiwną dziewczynę ze wsi. Jest to wyraz chłopomanii popularnej w tamtych czasach wśród inteligencji i wyrażającej się fascynacją naturalnością, świeżością i prostolinijnością, jaką można spotkać na polskich wsiach. Bal weselny w dramacie Wyspiańskiego...

Podobne wypracowania