Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Opis przeżyć wewnętrznych - jak napisać? Cechy, przykład opisu przeżyć wewnętrznych

Ta klasówka semestralna jest moim „być albo nie być”. Od jej powodzenia zależy cały szereg moich marzeń i planów wakacyjnych. Jeśli pójdzie mi dobrze – będę miała wysoką średnią. Jeśli będę miała wysoką średnią – dostanę stypendium, a jeśli dostanę stypendium – będę miała za co pojechać na moje wymarzone wakacje na Mazury!
   
Jednak historia nigdy nie była moją mocną stroną, dlatego poświęciłam naprawdę sporo czasu na nauczenie się materiału. Teraz, kilka minut przed wejściem na salę, serce bije mi jak oszalałe, w głowie kłębią się chaotyczne myśli, a przyśpieszony oddech i krople potu na czole wcale nie dodają uroku i wzbudzają niepotrzebne zainteresowanie mniej ambitnych kolegów. Mam wrażenie, że wszystkie wiadomości zbiły się w jeden wielki, nierozplątany kołtun, z którego tu i ówdzie wyziera rycerska dłoń dzierżąca karabin maszynowy lub twarz Piłsudskiego, dogadującego się z Urlichem von Jungingenem. Nic nie jest na swoim miejscu, daty jak oszalałe skaczą przed moimi oczami, a delikatne zdenerwowanie przechodzi powoli w panikę.
   
Postanowiłam jednak doprowadzić się do porządku, wziąć kilka głębokich oddechów i pomyśleć o zachodzie słońca nad Wigrami. Ten obraz dał mi siłę do zmierzenia się z wyzwaniem, od którego zależały całe moje wakacje. Dzwoni dzwonek. Prężnym krokiem wchodzę na salę powtarzając sobie w duchu: zdam to!

Co powinno znaleźć się w opisie przeżyć wewnętrznych?

- Najpierw pomyśl, jakie uczucia chcesz przedstawić. Później – jaka sytuacja może najlepiej przedstawić te emocje,
- Przeżycia wewnętrzne często mają swój wyraz na twarzy lub w ruchach człowieka – ktoś nerwowo przemierza pokój od drzwi do drzwi lub marszczy brwi jakby powstrzymywał wybuch złości, a może rumieni się z zażenowania. Możesz zaobserwować w rzeczywistości reakcje innych ludzi na dane bodźce bądź sytuacje i wykorzystać je w opisie.
- Opis przeżyć w pierwszej osobie uwiarygadnia go,
- Uczuć czasami nie da się wyrazić prostymi słowami: zastosuj więc porównania, alegorie, związki frazeologiczne,
- Pamiętaj, że czasowniki dynamizują sytuację, rzeczowniki i przymiotniki nadają się do jej opisu.

Podobne wypracowania do Opis przeżyć wewnętrznych - jak napisać? Cechy, przykład opisu przeżyć wewnętrznych