Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Śmieszne fragmenty z książki „Szatan z siódmej klasy” - omówienie

Wydana w 1937 roku powieść Kornela Makuszyńskiego pt. „Szatan z siódmej klasy” opowiada o losach Adasia Cisowskiego – niezwykle bystrego ucznia jednego z warszawskich gimnazjów, który dzięki swemu zmysłowi detektywa rozwiązuje kolejne, nieraz bardzo trudne zagadki. Gatunkowo utwór uważany jest przede wszystkim za powieść młodzieżową, niewątpliwie został jednak zainspirowany również osiągnięciami powieści detektywistycznej spod znaku Sherlocka Holmesa, wzbogaconymi licznymi wątkami komicznymi, które wpływają na jego popularność wśród młodych czytelników po dziś dzień.

Jednym ze śmiesznych fragmentów książki jest moment, w którym poznajemy intelektualne możliwości Adasia – na jednej z ostatnich przedwakacyjnych lekcji historii kolega wyrwany niespodziewanie do odpowiedzi tłumaczy się, że nie jest do niej przygotowany, ponieważ „pan profesor się pomylił”. Okazuje się, że Adaś – ze względu na swój „diabelski” spryt nazywany przez kolegów „Szatanem” – odgadł system starego profesora Gąsowskiego polegający na odpytywaniu jednego dnia uczniów z numerem 1, 11, 21, następnego: 2, 12, 22 itd. Śmiech budzi nie tylko reakcja...

Podobne wypracowania