Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Akty prawne - Abolicja a amnestia - porównanie (różnice, podobieństwa)

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Abolicja i amnestia to dwa pojęcia prawne związane z prawem łaski (inaczej mówiąc ułaskawianiem), czyli z anulowaniem kary osobom, które dopuściły się określonych przestępstw. Między abolicją i amnestią istnieją wyraźne podobieństwa, ale także pewne istotne różnice.

Jeśli chodzi o podobieństwa, to zarówno abolicja, jak i amnestia są to akty łaski, które są generalne i powszechne (tzn. obowiązują wszystkich przestępców, a nie tylko jednego, określonego człowieka) – w przeciwieństwie do prawa łaski, które dotyczy indywidualnej jednostki. Co więcej, powszechność i generalność abolicji i amnestii wynika z faktu, że są one regulowane ustawowo; w przypadku prawa łaski decyzję podejmuje w miejsce sejmu prezydent.

Innym podobieństwem między abolicją i amnestią jest to, że dany czyn zabroniony, nawet po amnestii lub abolicji osób, które go popełniły, nie zmienia swojej kwalifikacji prawnej i pozostaje czynem zabronionym. Amnestia i abolicja to wyjątkowe, jednorazowe akty prawne.

Między amnestią i abolicją zachodzą, jak wspomniano, wyraźne różnice. Najważniejszą z nich jest czas obowiązywania. Amnestia polega bowiem na prawomocnym anulowaniu orzeczonych sądownie kar za dokonanie określonego przestępstwa,...

Podobne wypracowania