Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bolesław Leśmian „Wiosna” - interpretacja i analiza wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Nie jest żadnym odkryciem stwierdzenie, że wiosna to pora roku, w której wszystko ulega przemianom. Świat rozpoczyna nowe życie - barwne i dynamiczne. Przyjrzyjmy się, w jaki sposób proces ten ukazany został w wierszu Bolesława Leśmiana pt.: „Wiosna”.

W utworze nowa pora roku oglądana jest z perspektywy karczemnego okna przez niejakiego Jędrka Wysmółka. Jego oczom ukazują się zjawiska naprawdę dziwne i bardzo nietypowe. Wystarczy wspomnieć wieprza biegnącego w ukradzionych spodniach, którego ryj „zakwita Lilią”. Ulicą mknie natomiast Kachna, powiewając płonącą spódnicą. Jakby tego było mało, Maciej, co brak mu piątej klepki, leci konno w niebiosa.

Sytuacja przedstawiona w wierszu Leśmiana jest bardzo dynamiczna. Zza okna Jędrek Wysmółka ogląda istny festiwal życia i magicznych mocy. Dzięki temu witalizm wiosny - pory roku epatującej życiem i radością - zostaje oddany w sposób niezwykle ciekawy. Zwróćmy uwagę na to, że poeta umiejscawia wydarzenia na wsi, gdzie rytm pór roku jest szczególnie widoczny. Przejawia się nie tylko w przyrodzie, ale także w ludziach, w których wstępują nowe siły.

„Wiosna” to wiersz składający się z piętnastu dystychów...

Podobne wypracowania