Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stanisław Wyspiański „Wesele” - opracowanie dramatu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Wesele” to jeden z najwspanialszych dramatów symbolicznych, w którym autor przedstawia obraz polskiego społeczeństwa i jego problemy.

W utworze ukazany został ślub oraz wesele artysty Lucjana Rydla oraz chłopki, Jadwigi Mikołajczykówny. Uroczystość odbyła się w Bronowicach, a jednym z gości był właśnie Stanisław Wyspiański. W dramacie dostrzegalne są elementy realistyczne, prawdziwe (niektóre wydarzenia oraz postaci), a także fikcyjne, wykreowane przez dramaturga. Na zabawie weselnej spotkali się zarówno przedstawiciele inteligencji, czyli goście Rydla, jak i chłopi – miejscowa ludność. Wyspiański wykorzystał to niecodzienne spotkanie, aby nakreślić obraz społeczeństwa polskiego. Dzięki swojej wyobraźni stworzył wspaniałą historię.

W dramacie pojawiają się rozmaite postaci, są to bohaterowie fikcyjni, którzy jednak symbolizują ważne zjawiska, problemy i momenty z historii Polski. Gościom weselnym ukazują się różne zjawy, takie jak: widmo (symbol miłości romantycznej), Stańczyk (symbol mądrości, rozwagi), rycerz (odwaga i patriotyzm), hetman (zdrada narodowa), upiór (powstanie, rebelia) czy też chochoł (symbol zniewolenia, bierności). Goście widzą te postaci, rozmawiają z nimi, wyciągają wnioski...

Podobne wypracowania