Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bolesław Leśmian „Łąka” - interpretacja i analiza

Natura zajmuje w życiu człowieka bardzo ważne miejsce. Od zawsze ludzie zastanawiali się, jak powinny wyglądać ich relacje z tą potężną siłą. Jedni głosili, że istotą przyrody są brutalność, groza, i prawo silniejszego, inni widzieli w niej jedyną szansę na ucieczkę od cywilizacyjnego nieporządku. Zastanówmy się teraz, po której stronie umiejscowić można wiersz Bolesława Leśmiana pt.: „Łąka”.

Utwór składa się z sześciu części, które liczą po osiem pentastychów (z wyjątkiem znajdującej się w IV części sześciowersowej) . Większość strof zbudowanych jest w ten sam sposób - dwa pierwsze wersy liczą po 13 sylab, dwa następne po 8 a ostatni - ponownie 13. Układ rymów w utworze jest następujący: aabba (oraz abbccb). W utworze można odnaleźć liczne środki stylistyczne, wśród których dominują epitety oddające bogactwo i piękno tytułowego miejsca.

Dzieło Bolesława Leśmiana zostało skomponowane w sposób niezwykle ciekawy. Początkowo mamy w nim do czynienia z przeplatającymi się wypowiedziami Łąki i podmiotu lirycznego. W piątej części głos zostaje przyznany wiejskiej ludności, by w ostatniej - szóstej - mógł na ich słowa odpowiedzieć podmiot.

Wszechpotężną siłą w...

Podobne wypracowania