Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Zygmunt Krasiński „Nie-boska komedia” - geneza utworu

„Nie-boska komedia” Zygmunta Krasińskiego została opublikowana w roku 1835, chociaż pracę nad nią Krasiński ukończył już dwa lata wcześniej. Dramat wydany został w słynnej drukarni Pinardów w Paryżu (jako jedyna posiadała wtedy polskie czcionki, wydano tutaj również „Kordiana” Juliusza Słowackiego). Zygmunt Krasiński był wówczas w wieku 21 lat.

Aby zrozumieć dlaczego i w jakich okolicznościach powstało dzieło życia Krasińskiego, musimy odnieść się do jego biografii. Poeta od dziecka pozostawał pod niesłabnącym wpływem despotycznego ojca. Ten był carskim lojalistą i chciał wychować syna na poddanego carowi. Stanowczo też żądał, aby syn związał swoją przyszłą karierę z działalnością wojskową.

Wpajał też w młody umysł idee carskiej Rosji i stanowczo potępiał wszelkiego rodzaju ruchy patriotyczne o celach narodowowyzwoleńczych. Nie zgadzał się z założeniami romantycznych zrywów Polaków przeciwko władzy. Powstanie listopadowe przedstawiał synowi jako rewolucję przeciw słusznym władzom. Zygmuntowi Krasińskiemu, będącemu już w wieku studenckim, coraz trudniej było słuchać ojca, gdyż sam miał inne poglądy polityczne.

Studiował na Uniwersytecie Warszawskim. Z powodu pewnego incydentu musiał jednak przerwać...

Podobne wypracowania