Zygmunt Krasiński „Nie-boska komedia” - geneza utworu
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
„Nie-boska komedia” Zygmunta Krasińskiego została opublikowana w roku 1835, chociaż pracę nad nią Krasiński ukończył już dwa lata wcześniej. Dramat wydany został w słynnej drukarni Pinardów w Paryżu (jako jedyna posiadała wtedy polskie czcionki, wydano tutaj również „Kordiana” Juliusza Słowackiego). Zygmunt Krasiński był wówczas w wieku 21 lat.
Aby zrozumieć dlaczego i w jakich okolicznościach powstało dzieło życia Krasińskiego, musimy odnieść się do jego biografii. Poeta od dziecka pozostawał pod niesłabnącym wpływem despotycznego ojca. Ten był carskim lojalistą i chciał wychować syna na poddanego carowi. Stanowczo też żądał, aby syn związał swoją przyszłą karierę z działalnością wojskową.
Wpajał też w młody umysł idee carskiej Rosji i stanowczo potępiał wszelkiego rodzaju ruchy patriotyczne o celach narodowowyzwoleńczych. Nie zgadzał się z założeniami romantycznych zrywów Polaków przeciwko władzy. Powstanie listopadowe przedstawiał synowi jako rewolucję przeciw słusznym władzom. Zygmuntowi Krasińskiemu, będącemu już w wieku studenckim, coraz trudniej było słuchać ojca, gdyż sam miał inne poglądy polityczne.
Studiował na Uniwersytecie Warszawskim. Z powodu pewnego incydentu musiał jednak przerwać studia: było to w roku 1829, kiedy zmarł Piotr Bieliński – kawaler Orderu Orła Białego, poseł na Sejm Czteroletni i prezes Sądu Sejmowego. Jego pogrzeb odbył się 6 marca i stał się ogólnonarodową manifestacją patriotyczną, w której uczestniczyli wszyscy studenci Uniwersytetu Warszawskiego. Jedynym nieobecnym był Zygmunt Krasiński, któremu ojciec stanowczo zabronił pokazywania się na tego typu demonstracjach wymierzonych przeciwko władzy.
Następnego dnia został on z tego powodu, na oczach wszystkich studentów, ośmieszony i upokorzony do tego stopnia, że przerwał studia. Również i kilka lat później zabroniono mu udziału w powstaniu listopadowym (1831 r.), chociaż Zygmunt prosił o pozwolenie na dopuszczenie go do walk zbrojnych. Ojciec-lojalista i na to się nie zgodził.
Te wydarzenia bardzo mocno wpłynęły na psychikę jeszcze młodego umysłu. W takich warunkach powstawać miała „Nie-boska komedia” – oczywiste nawiązanie do średniowiecznego dzieła Dantego Alighieri – „Boskiej komedii”. Pierwotnie dzieło miało nosić tytuł „Mąż” i ma też drugą nazwę „Niedokończonego poematu”. Mąż to postać, która scala wszystkie części „Nie-boskiej komedii” (dramat rodzinny oraz dramat społeczny).
Dzieło Zygmunta Krasińskiego wydane zostało w Paryżu anonimowo. Główna problematyka, jaką autor przedstawia w utworze, to przede wszystkim rewolucja jako wynaturzone zjawisko społeczne niezgodne z planem Bożym, podążanie za romantycznymi mrzonkami (Mąż podąża za zjawą Dziewicy, która niemal wpycha go w otchłań), walka pomiędzy społecznymi warstwami (arystokracja kontra lud) i przedstawienie poglądów na ten temat.
Pisząc o rewolucji, Krasiński wzorował się na wydarzeniach związanych z wybuchem i przebiegiem rewolucji francuskiej. Poeta przedstawia rewolucję w skrajnie negatywny sposób. Podkreśla, że nie prowadzi ona do niczego, poza zmianą miejsc na szczytach władzy. Ofiary zamieniają się w katów, kaci w ofiary, co stwarza błędne koło. Poza tym jest to zryw niezgodny z wolą Boga (od blasku Jezusa Chrystusa umiera zwycięzca – Pankracy). Ludzie niepotrzebnie ingerują w bieg historii. Rewolucja to społeczny bunt przeciwko władzy, ale wymierzony jest także przeciwko samym ludziom.
Podobne wypracowania do Zygmunt Krasiński „Nie-boska komedia” - geneza utworu
- Nancy Kleinbaum „Stowarzyszenie Umarłych Poetów” - opracowanie książki
- Nancy Kleinbaum „Stowarzyszenie Umarłych Poetów” - bohaterowie. Charakterystyka
- Witold Gombrowicz „Ferdydurke” - czas i miejsce akcji utworu. Opracowanie
- Juliusz Słowacki „Kordian” - czas i miejsce akcji utworu. Opracowanie
- Bolesław Leśmian „Anioł” - interpretacja i analiza wiersza
- Bolesław Leśmian „Gdym spotkał ciebie” - interpretacja i analiza wiersza
- Bolesław Leśmian „Kochankowie” - interpretacja i analiza wiersza
- Bolesław Leśmian „Odjazd” - interpretacja i analiza wiersza
- Bolesław Leśmian „Szczęście” - interpretacja i analiza wiersza
- Bolesław Leśmian „Wiosna” - interpretacja i analiza wiersza
- Bolesław Leśmian „Łąka” - interpretacja i analiza
- Czesław Miłosz „Lektury” - interpretacja i analiza
- Czesław Miłosz „Obłoki” - interpretacja i analiza wiersza
- Stefan Żeromski „Przedwiośnie” - opracowanie książki
- Stefan Żeromski „Siłaczka” - opracowanie noweli
- Stefan Żeromski „Syzyfowe prace” - opracowanie książki
- Stefan Żeromski „Wierna rzeka” - opracowanie książki
- Tadeusz Gajcy „Przesłanie” - interpretacja i analiza wiersza
- Zaproszenie - jak napisać? Przykładowe zaproszenia
- Esej - jak napisać? Przykład eseju