Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Nancy Kleinbaum „Stowarzyszenie Umarłych Poetów” - opracowanie książki

„Stowarzyszenie umarłych poetów” to wspaniała opowieść o młodości. Bohaterowie książki to przyjaciele uczęszczający do jednej szkoły, których wspólną pasją okazuje się poezja.

Knox, Charlie, Cameron, Neil, Todd to tylko niektórzy z uczniów męskiej akademii. Na początku roku szkolnego poznają nowego nauczyciela języka angielskiego, profesora Keatinga. Jest on nieco ekstrawagancki i nowoczesny. Nie uznaje starych metoda nauczania, stosuje nowe, swoje własne. Z całego serca zachęca uczniów do czytania literatury, razem z uczniami analizuje wiersze i zaszczepia w nich miłość do poezji.

Chłopcy zaczynają cenić nauczyciela-dziwaka, przywracają nawet do życia Stowarzyszenie Umarłych Poetów, do którego niegdyś, będąc uczniem, należał Keating. Uczniowie spotykają się potajemnie, by czytać wiersze sławnych poetów. Oczywiście każdy z uczniów ma też swoje prywatne problemy. Knox bez wzajemności kocha się w pięknej dziewczynie, Todd czuje się nierozumiany przez rodziców, natomiast Neil zmaga się z apodyktycznym ojcem. Chłopiec marzy o aktorstwie, ale rodzicie nie pozwalają mu marnować czasu w teatrze. W konsekwencji uczeń popełnia samobójstwo. Profesor Keating zastaje oskarżony jako współwinny tej tragedii, mający zły wpływ na uczniów.

Powieść ta porusza wiele niezwykle istotnych problemów. Są to zagadnienia ponadczasowe, dotyczące niemal wszystkich pokoleń. Ważnym motywem w książce jest przyjaźń, prawdziwa i głęboka, która łączy chłopców. Spędzają oni ze sobą dużo czasu, rozmawiają, dzielą się smutkami, wspólnie czytają poezję. Jeden może liczyć na drugiego. Bardzo ważnym problemem jest także przedstawienie postaci nowoczesnego nauczyciela. To człowiek z prawdziwym powołaniem, kochający młodzież i literaturę. Jednak niewiele osób go docenia, ponieważ przyzwyczaili się do pewnych standardów. Wykazują niechęć wobec obcego i nieznanego.

Dodatkowo autorka pokazała młodzieńczą miłość, bunt, pasje i marzenia, czyli wszystko to, co może interesować młodych, choć nie tylko, ludzi. „Stowarzyszenie umarłych poetów” to wspaniała, chwilami smutna i wzruszająca podobnie jak samo życie, opowieść o dorastaniu.

Podobne wypracowania do Nancy Kleinbaum „Stowarzyszenie Umarłych Poetów” - opracowanie książki