Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bolesław Leśmian „Anioł” - interpretacja i analiza wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Aniołowie zazwyczaj umiejscawiani są wysoko w niebie, gdzie zwykły człowiek pozbawiony jest do nich dostępu. Jednakże od każdej reguły istnieje odstępstwo i podmiot liryczny wiersza B. Leśmiana pt.: „Anioł” miał możliwość spojrzenia na tę istotę, która przelatywała zbyt nisko nad ziemią. Czy w jakiś sposób odcisnęło się to na jego życiu?

„Czemu leciał tak nisko ten anioł, ten duch / Sięgający piersiami skoszonego siana?” - to pytanie, postawione przez podmiot liryczny, rozpoczyna utwór. Następnie ja mówiące snuje opowieść o wrażeniu, jakie wywarła na nim przelatująca istota. Szczególnie istotny wydaje się być fragment: „Włos jego - hartowana w niekochaniu miedź! / Oczy płoną, miłosnym nieskalane szałem!” Cytat ten możemy uznać za przedstawienie istoty, której nie są znane ziemskie namiętności i uczucia. Anioł przelatuje nad skoszoną słomą, brudzi swoje kolana. Jest blisko, ale zarazem bardzo daleko. Okrywa go tajemnica, której podmiot liryczny nie potrafi odgadnąć. To boskie stworzenie onieśmiela widzącego je człowieka. Zostawia w nim jakieś ziarno niepewności, coś tajemniczego, coś co powoduje ten stan ja mówiącego: „a jam się do niebiosów wówczas onieśmielił...”

Ostatnia...

Podobne wypracowania