Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Juliusz Słowacki „Kordian” - czas i miejsce akcji utworu. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Słowacki w kolejnym ze swoich dramatów zrywa z antyczną zasadą trójjedności czasu, miejsca i akcji. „Kordian” jest utworem, którego czas jest dość jednoznacznie sprecyzowany, choć zmienny. W didaskaliach autor dodatkowo informuje czytelnika o aktualnym miejscu rozgrywanej akcji. Jest to nie tylko Polska, ale i kraje zagraniczne, miejsca, które odwiedził sam Słowacki.

Część zwana przygotowaniem przed właściwą akcją utworu dzieje się: „Roku 1799 dnia 31 grudnia w nocy. Chata sławnego niegdyś czarnoksiężnika Twardowskiego w górach karpackich – przy chacie obszerny dziedziniec – dalej skały – w dole bezlistne bukowe lasy”. Przez Szatana wspomniana jest łysa Góra, gdzie czarownice zlatują się na Sabaty. Z kolei prolog nie jest określony co do miejsca, również nie jest dokładnie podane, kiedy dzieje się akcja tej części dramatu.

W akcie I znajdujemy się w niewielkiej wsi, gdzie na łonie natury (ogród, staw, dom wiejski, pola, lasy sosnowe) leży zadumany Kordian. Młodzieniec rozmyśla nad sensem swojego życia. Scena II odbywa się pośród lipowych alei w tym samym ogrodzie. Mamy podany czas akcji – jest to jesień, która wprowadza bardzo ponury nastrój....

Podobne wypracowania