Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stefan Żeromski „Siłaczka” - opracowanie noweli

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Obrzydłówek to mała wieś, w której toczy się akcja noweli Stefana Żeromskiego pt. „Siłaczka”. Już sama jej nazwa jest odstręczająca i budzi jak najgorsze skojarzenia. Wydarzenia rozgrywające się w tej miejscowości pokazują, że każdy ideał może sięgnąć bruku.

Bohaterem dzieła Żeromskiego jest doktor Piotr Obarecki - społecznik, który przyjeżdża na wieś, by nieść pomoc prostym ludziom. Szybko okazuje się, że jego postawa jest bardzo niewygodna dla miejscowych dorobkiewiczów. Jego filantropijne podejście do pełnionych obowiązków i rozdawanie lekarstw prawie za darmo, zaowocowało wielką niechęcią, jaką przejawiali doń aptekarze działający w Obrzydłówku. Wybijano mu okna, rozpuszczano plotki na jego temat - wszystkie te działania miały na celu ostudzić jego zapał. Bohatera szybko ogarnęła nuda codzienności, którą próbował poprzez kontemplowanie przyrody, grę w karty i spotkania towarzyskie. Rzeczywistość Obrzydłówka prędko pochłonęła jego idealizm i zmieniła Obareckiego w człowieka pozbawionego pasji i chęci do działania.

Któregoś dnia do doktora Pawła przybył chłop z odległej wsi. Prosił on, by mężczyzna udał się z nim do chorej nauczycielki, której stan coraz bardziej się pogarszał....

Podobne wypracowania