Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tomasz Morus - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Tomasz Morus (Thomas More) był za swojego życia postacią kontrowersyjną i zarazem przykładem człowieka, który do samego końca bronił wyznawanych przez siebie racji. Wyznawane ideały były dla niego na tyle ważne, że nie wahał się oddać za nie życia. Istotnie, został stracony na szafocie, gdyż sprzeciwiał się działaniom króla, które były niezgodne z jego hierarchią wartości. Oprócz niezłomnej woli, posiadał Morus także solidne wykształcenie filozoficzne, które pozwoliło mu pisać rozprawy i inne dzieła z zakresu myślicielstwa, polityki oraz socjologii.

Teologia także nie miała przed nim tajemnic. Morus znany jest ze swojej silnej (dla niektórych – fanatycznej) wiary katolickiej, która w istocie zaprowadziła go na gilotynę. Z tej przyczyny został uznany przez kościół katolicki za męczennika, beatyfikowany w 1886 roku i kanonizowany w 1935 roku przez Piusa XI. Jan Paweł II natomiast w 2002 roku ogłosił Tomasza Morusa patronem polityków.

Myśliciel i pisarz żył na przełomie XV i XVI wieku w Anglii. Dokładne lata jego życia to 1478-1535. Od młodości przejawiał zainteresowania humanistyczne, jednak wiadomo, że za namową ojca zdecydował się studiować nauki polityczne. Dzięki temu dostał się na dwór...

Podobne wypracowania