Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kazimierz Brodziński - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Kazimierz Brodziński urodził się 8 marca 1791 roku w Królówce. Pochodził z niezamożnej rodziny, która przybyła spod Bochni.

Brodziński realizował się na wiele sposobów. Jako młodzieniec wstąpił do wojska i uzyskał stopień porucznika. Pracował w armii Księstwa Warszawskiego. W latach 1815- 1821 pełnił funkcję sekretarza Dyrekcji Teatru Narodowego. Należał także do loży wolnomularskiej.

Ale największą pasją i miłością Brodzińskiego bez wątpienia była literatura. Dziś uważany jest za najwybitniejszego polskiego przedstawiciela preromantyzmu i za znakomitego poetę sentymentalnego. Dosyć wcześnie mężczyzna związał swoje życie z literaturą. Już od roku 1815 współpracował z „Pamiętnikiem Warszawskim”. Pisywał tam rozprawy dotyczące teorii literatury. W 1822 objął stanowisko wykładowcy literatury na Uniwersytecie Warszawskim. Miał spore doświadczenie, ponieważ wcześniej był nauczycielem języka polskiego w szkołach. W 1821 zapisał się do Towarzystwa przyjaciół Nauk i został jego członkiem. W latach 1834-1835 redagował czasopismo „ Magazyn Powszechny”.

Kazimierz Brodziński zasłynął przede wszystkim dzięki swoim sielankom. Pisał także rozprawy, które miały wyjaśniał ich znaczenie dla literatury,...

Podobne wypracowania