Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Aleksander Puszkin „Dama Pikowa” - opracowanie powieści

Aleksander Puszkin żył w pierwszej połowie XIX wieku. Jest jednym z najwybitniejszych przedstawicieli rosyjskiego romantyzmu. Jego zasługi dla rozwoju literatury romantycznej są ogromne. Stworzył takie dzieła jak: „Borys Godunow”, „Połtawa”, „Eugeniusz Oniegin”.

Powieść „Dama pikowa” porusza tematykę relacji międzyludzkich i pożądania wielkich pieniędzy. Lizawieta – młoda, piękna dziewczyna – umawia się na spotkanie z młodzieńcem o imieniu Herman. Wydaje jej się, że młodzieniec jest zafascynowany jej wdziękami. Zauroczona, zaprasza go do domu. Jednak Herman pojawia się z całkowicie odmiennymi intencjami. Otóż hrabina, despotyczna opiekunka Lizawiety, zna pewną tajemnicę, która pozwala wygrać w karty. Wyjawia ją tylko wybranym. Herman pojawia się u hrabiny, na kolanach błaga o wyjawienie mu sekretu, opisując swoją biedę. Następnie, poirytowany zachowaniem staruszki, wyciąga broń i jej grozi. Hrabina umiera. Zdezorientowany Herman zdradza Lizawiecie swoje prawdziwe intencje, po czym umyka tajnym wyjściem.

Po pogrzebie staruszki, której odejścia wszyscy się spodziewali, jawi się ona Hermanowi we śnie. Zdradza młodzieńcowi, które karty i kiedy ma obstawić. Warunkiem jest pojęcie Lizawiety za żonę. Herman jest podekscytowany tajemnicą, w której posiadanie wszedł. Obstawia wysoką kwotę – gra idzie mu nadzwyczaj dobrze. Trójka i siódemka, podpowiedziane przez staruszkę, przyniosły mu ogromne pieniądze. Młodzieniec podjął trzecią grę. Jednak zamiast asa (którego obstawił za radą staruszki) była dama pikowa, która „zmrużyła oko i uśmiechnęła się do niego. Uderzyło go niezwykłe podobieństwo…”  W epilogu czytelnik dowiaduje się, że Herman dostał pomieszania zmysłów.

Powieść „Dama pikowa” powstała w 1834 roku. Napisana doskonałym stylem, trzyma w napięciu i zaskakuje czytelnika. Jak zinterpretować tytuł powieści? Konotacja z grą karcianą jest prawidłowa. Ponadto kilka informacji dodaje sam autor w motcie opowiadania, zaczerpniętym z „Najnowszej Księgi Wróżb”:  „Dama pikowa oznacza skrytą nieżyczliwość”.

Podobne wypracowania do Aleksander Puszkin „Dama Pikowa” - opracowanie powieści