Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Paul Verlaine „Sztuka poetycka” - interpretacja i analiza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Paul Verlaine jest przedstawicielem nurtu w poezji – najpierw francuskiej, później europejskiej – zwanego symbolizmem. Powszechnie zalicza się go do grupy „poetów wyklętych” (fr. „poete maudit”). Utwór pt.: „Sztuka poetycka” stanowi swoisty manifest literacki poety. Jest zapowiedzią tego, jak wyglądać będzie poezja przez niego tworzona.

Pierwszy postulat głoszony przez poetę, to muzyczność. Wyrażają go pierwsze słowa wiersza: „Nade wszystko muzyki!”. Stanowisko swoje podkreślił autor poprzez wykrzyknienie. Znaczy to, że muzyczność w wierszu jest dla niego sprawą niezwykłej wagi i znaczenia. Motyw ten powtarza się w wierszu jeszcze kilkakrotnie, np.: „przymglona piosenka”, „łączą dźwięki”, „Muzyki wszędzie, muzyki zawsze!”.

Dalej poeta mówi, iż należy pisać wierszem nieparzystym oraz że jest on „nad inne”. Zrywa z tradycyjną wersyfikacją, właśnie na rzecz rytmu i muzyczności, czego – jego zdaniem –  wcześniejszym utworom brakowało. Tradycja literacka jest tylko ciężarem dla twórcy i ogranicza jego pole manewru na płaszczyźnie tworzenia („Bez ciężarów, co wstrzymują zdanie”, „Rymu złe...

Podobne wypracowania