Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Henryk Sienkiewicz „Potop” - Andrzej Kmicic jako sarmata i szlachcic - charakterystyka

Sarmatyzm jest na wskroś polską formacją kulturową, wykształconą w okresie Baroku (do końca XVIII wieku). Opiera się ona na twierdzeniu, jakoby polska szlachta pochodziła od starożytnego ludu Sarmatów, zamieszkujących tereny pomiędzy dolną Wołgą a Donem. Po owych przodkach mieliśmy odziedziczyć cechy takie, jak: męstwo, umiłowanie wolności, gościnność. Z czasem jednak pojęcie to nabrało pejoratywnego wydźwięku, zostało zrównane z pojęciem warcholstwa; pogląd o sarmackim pochodzeniu szlachty został w końcu obalony w wieku XIX.

Andrzej Kmicic z całą pewnością wyrasta z tradycji sarmackiej; jego postać przejawia bardzo wiele cech dla niej charakterystycznych. Jako młody mężczyzna jest awanturnikiem i hulajduszą, spędzającym życie na wydawaniu pieniędzy i dogadzaniu sobie. Nie stroni od piwa i wina, często baluje do białego rana. Nie jest człowiekiem specjalnie uczonym, ponieważ książki z całą pewnością nie mogą równać się z hulankami i pijackimi zabawami. Nierzadko też wchodzi on w konflikty, z których najlepszym wyjściem wydaje mu się przemoc. Po okolicy krążą pogłoski o jego awanturniczych zabawach. Czytelnik poznaje go właśnie jako takiego człowieka.

Kmicic posiada również pozytywne cechy Sarmaty, które widoczne są zwłaszcza...

Podobne wypracowania