Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bolesław Leśmian „Pszczoły” - interpretacja i analiza wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Tytuł wiersza wskazuje na to, iż będzie się on odwoływał do świata przyrody i zwierząt. Okazuje się jednak, że pszczoły są tylko pretekstem do ukazania prawd filozoficznych i egzystencjalnych.

Utwór zbudowany jest z sześciu strof o regularnej budowie. Każda ze zwrotek ma cztery wersy. Zastosowane w tym wierszu rymy nazywamy okalającymi np. pomroku-kroku lub trawią - złotawią. Ostatni z przywołanych wyrazów jest przykładem neologizmu, których pełno można odnaleźć w utworach Leśmiana. Także tutaj, kiedy opisywane są pszczoły widzimy szereg nowy, zaskakujących słów (pozłocina, złotawią). Również niezwykle charakterystyczne dla twórczości tego poety są liczne wielokropki. Ich zadaniem jest pozostawienie czytelnikowi możliwości refleksji. Poeta nie kończy wersów, aby odbiorca w dowolny sposób mógł pokierować swoimi myślami i uczuciami wywołanymi utworem.W „Pszczołach” została zastosowana zasada kontrastu, ponieważ poeta przeciwstawia świat żywych, dynamicznych owadów ze światem umarłych.

Wiersz porusza w pewien sposób problematykę eschatologiczną. Pokazuje czytelnikowi, jak wygląda życie po śmierci. Okazuje się, że umarli nie mają nad głową nieba tylko nicość. Kraina, w której...

Podobne wypracowania