Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mira Jaworczakowa „Oto jest Kasia” - krótkie streszczenie utworu

„Oto jest Kasia” to krótka, choć bardzo wciągająca opowieść o sympatycznej bohaterce, jaką jest ośmiolatka imieniem Kasia. Dziewczynka jest przykładną uczennicą. W szkole radzi sobie bez najmniejszych problemów. Wszyscy uczniowie bardzo ją lubią, gdyż to życzliwa i pełna życia koleżanka, która zawsze i każdemu pomoże. Znajomi ze szkoły szanują ją, bo mogą liczyć na jej wsparcie. Dziewczynka odrabia pilnie swoje zadania domowe, nauczyciele lubią z nią mieć zajęcia, gdyż jest ich ulubioną uczennicą. W szkole jest prymuską, stawianą za wzór pozostałym.

Gorzej ma się sytuacja w domu rodzinnym Kasi. Tutaj dziewczynka pokazuje swoją drugą twarz. Na pierwszym planie znajdują się jej wieczne konflikty z Jurkiem - starszym, dwunastoletnim braciszkiem. Rodzeństwo nie może się ze sobą dogadać, nie mają ze sobą żadnych wspólnych tematów. Ponadto Kasia w domu jest bardzo krnąbrna. Nie wykonuje poleceń mamy, nie słucha się w ogóle rodziców. Opiekunowie niezbyt przejmują się wybrykami córki.

Życie Kasi zmienia się nie do poznania, kiedy w domu pojawia się nowy członek rodziny - młodsza siostra Katarzynki - Agnieszka. Agniesia szybko staje się oczkiem w głowie całej familii. Rodzice chwalą się noworodkiem przed całą resztą rodziny, wszyscy są bardzo szczęśliwi z powodu pojawienia się na świecie nowego potomka, podziwiają dziewczynkę.
 Zachowanie rodziców i dalszej rodziny denerwuje Katarzynkę, która czuje się odrzucona i odtrącona. Reaguje gniewem i coraz częstszymi wybuchami wściekłości oraz agresji. Dziewczynka jest kompletnie zazdrosna o to, że rodzice częściej zajmują się Agnieszką, nie mają w ogóle czasu dla niej samej. Kasia próbuje zwrócić uwagę wszystkich dookoła, bo czuje się porzucona na rzecz Agnieszki. Dziewczynka boi się, że opiekunowie już jej nie kochają i nie interesują się nią więcej, bo mają nową, lepszą córeczkę - Agę. Poczuła, że jej zagrożona.

Dziewczynka zaczyna atakować wszystkich naokoło, manifestując swoją postawą żal i bunt jednocześnie. W szkole opuszcza się w nauce, zdobywa coraz gorsze stopnie, a koledzy i koleżanki odsuwają się od niej. Dziewczynka staje się nieznośna i nieżyczliwa. Nie potrafi już dogadać się kompletnie z nikim. Zazdrość wywołuje w niej skrajnie negatywne zachowanie. Kasia nie ma pojęcia, w jaki sposób może zwrócić na siebie uwagę innych, więc postępuje nagannie.

Na dodatek do szkoły przybywa nowa uczennica o imieniu Antolka. Dziewczynka jest bardzo miła dla wszystkich, staje się nową prymuską. Szybko wkupuje się w łaski nauczycieli, gdyż uwielbia naukę. Można powiedzieć, że zajmuje miejsce dawnej Kasi. Nauczycielka zaniepokojona zachowaniem Kasi, wzywa rodziców dziewczynki do szkoły. Ojciec prosi starszego brata Kasi, aby ten pomógł jej rozwiązywać zadania z pracy domowej. Wkrótce dziewczynka zaczyna ponownie zdobywać lepsze stopnie. Pewnego dnia rodzice proszą Kasię, aby ta zaopiekowała się młodszą siostrzyczką podczas ich kilkugodzinnego wyjazdu.

Dziewczynka nie traktuje swojego zadania zbyt poważnie i zamiast troszczenia się o Agnieszkę, wychodzi do swojego pokoju, aby pobawić się zabawkami. W międzyczasie niemowlak przewraca się w łóżeczku na brzuszek i zaczyna się dusić. Na szczęście Kasia pojawiła się w pokoiku w odpowiednim momencie, aby to zauważyć. Od tego czasu troskliwie zajmowała się młodszą siostrzyczką. Wszystko powróciło do normy. Agnieszka zachorowała później na zapalenie płuc, ale i z chorobą Agnieszki rodzina się uporała. Również i wtedy Kasia wzięła pod swoje skrzydła siostrzyczkę. Zajęła się nią bardzo troskliwie. Od tej pory cała rodzina żyła w zgodzie i szczęściu.

Podobne wypracowania do Mira Jaworczakowa „Oto jest Kasia” - krótkie streszczenie utworu