Paulo Coelho „Alchemik” - dobra książka na wakacje? Opinia
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Poszukując lektury na wakacje staram się dobierać książki spoza szkolnego kanonu, aby zapoznać się z literaturą nie wpasowującą się w ciasne schematy, opisaną w każdym calu w podręcznikach, a przez to – powszechnie znaną. W ubiegłym roku towarzyszem mojego sierpniowego lenistwa został „Alchemik” – powieść Paulo Coelho, która należy co prawda do zestawienia lektur obowiązkowych, zainteresowała mnie jednak zarysem bajkowej fabuły, umieszczonym na tylnej stronie okładki.
Książka opowiada o losach Santiago – młodego Andaluzyjczyka, który na progu swej dorosłości postanawia udać się w podróż jako pasterz stada owiec. Za sprawą tajemniczych snów udaje się do Afryki, gdzie ma czekać na niego skarb. W swojej wędrówce spotyka wiele inspirujących postaci z pogranicza realności i świata magii, prowadzi z nimi pouczające dyskusje na temat sensu życia, przeżywa wiele upadków i wiele razy podnosi się, by kontynuować swoją podróż. Towarzyszy mu również szereg przedmiotów o cudownej mocy, w końcu zaś przemawiają do niego ludzkim głosem wiatr i pustynia, co składa się na niesamowity świat, przypominający w dużej mierze ten z baśni „Tysiąca i jednej nocy”.
„Alchemik” okazał się znakomitą książką na wakacje ze względu na zawarty w niej wątek podróżniczy, który w tym okresie staje się szczególnie bliski wszystkim osobom. Każdy marzy o ekscytującej wakacyjnej wyprawie i znalezionych w jej trakcie skarbach, a wędrówka Santiago doskonale pobudza wyobraźnię młodego podróżnika. Jest to jednak wyprawa specyficzna, ponieważ bohater powieści dąży do egipskich piramid, by odnaleźć pod nimi bardzo szczególny skarb – zrozumienie samego siebie i własnych pragnień, które umożliwi mu zmierzanie pewnym krokiem w kierunku swojego szczęścia. Warto zatrzymać się nad refleksją na temat drogi, jaką przebył Santiago, można ją bowiem odnieść do życia każdego z nas.
„Alchemik” dał mi sporo do myślenia o tym, w jaki sposób ja sama realizuję swoje marzenia i jak w tej realizacji nieraz brały udział tajemne siły, które w mig rozwiązywały pozornie bardzo skomplikowane problemy, a rzeczy niemożliwe zamieniały w wykonalne. Wakacje są więc najlepszym czasem dla przeczytania tej powieści również dlatego, że pozostawiają sporo czasu na oderwane od codzienności refleksje i gruntowną analizę problemów, które nas zainteresowały. Tych w „Alchemiku” odnajdziemy sporo – zwłaszcza, jeśli w codziennym życiu często czujemy się nieszczęśliwi, niespełnieni, gdy towarzyszy nam trudne do wyjaśnienia poczucie pustki.
Niebagatelnym „wakacyjnym” atutem powieści Paulo Coelho jest również jej forma – wartka akcja, przygodowość, nastrój bajkowości i magii, która otacza czytelnika ze wszech stron i wciąga w fascynujący świat alchemii. Książkę czyta się bardzo szybko, z ogromną łatwością i przyjemnością, jednak refleksja nad jej treścią pozostaje na długo, stając się znakomitym towarzyszem wieczornych spacerów po plaży.
Podobne wypracowania do Paulo Coelho „Alchemik” - dobra książka na wakacje? Opinia
- Józef Czechowicz „Modlitwa żałobna” - interpretacja i analiza wiersza
- Kazimierz Brodziński - biografia, życiorys
- Bolesław Leśmian „Pszczoły” - interpretacja i analiza wiersza
- Jan Kochanowski - „Treny” - „Tren XIII” - interpretacja i analiza trenu
- Aleksander Puszkin „Dama Pikowa” - opracowanie powieści
- Jan Kochanowski „Treny” - charakterystyka Urszulki
- Henryk Sienkiewicz „Janko Muzykant” - znaczenie tytułu noweli. Opracowanie
- Mikołaj Sęp-Szarzyński „Sonety” - „Sonet III” - interpretacja, opracowanie sonetu
- Nadczłowiek, koncepcja Nadczłowieka - Przemiana człowieka w Nadczłowieka według Nietzschego
- „Gdybym był/a ministrem oświaty...” - rozwiń temat na podstawie własnych przemyśleń
- Mira Jaworczakowa „Oto jest Kasia” - krótkie streszczenie utworu
- Albrecht Dürer „Czterej jeźdźcy Apokalipsy” - opis obrazu, interpretacja
- Ferenc Molnar „Chłopcy z Placu Broni” - artyzm powieści. Opracowanie
- Olga Tokarczuk „Dom dzienny, dom nocny” - interpretacja powieści
- Kafka, Borowski, Orwell oraz Konwicki - nieludzkie światy, dehumanizacja w twórczości XX w. Opracowanie
- Czy Danusia zmieniła się pod wpływem wydarzeń w wiosce rybackiej? - „Spotkanie nad morzem” Jadwigi Korczakowskiej
- Franciszek Karpiński - dzieła, wiersze, utwory. Ogólne opracowanie twórczości Franciszka Karpińskiego
- Leopold Staff „Lipy” - interpretacja i analiza wiersza
- Wacław Potocki jako przedstawiciel literatury ziemiańskiej - rozwiń i wytłumacz to stwierdzenie
- Bolesław Leśmian „Gad” - czy utwór Leśmiana jest balladą? Rozprawka