Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Niesprawiedliwość społeczna w utworze Marii Konopnickiej „A jak poszedł król na wojnę”

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Utwór Marii Konopnickiej oparty jest na kontraście związanym z wojennymi losami króla i chłopa. Monarcha wyrusza na wojnę przy wtórze surm, czyli drewnianych trąb, zachęcających go do boju. Podniosłe dźwięki mają dodać monarsze animuszu i wojennej ochoty. Chłop rusza na wojnę w absolutnej ciszy, żegnają go jedynie szumiące kłosy zbóż i jasne zdroje przepowiadając niełatwy los. Rzeczywiście, wojna okazuje się okrutna, król, który najprawdopodobniej doprowadził do konfliktu, unika najgorszego, nie jest wystawiony na kule i ciosy. Najciężej jest chłopom i zwykłym żołnierzom, to dzięki ich staraniom monarcha może odnieść zwycięstwo. Jak łatwo się domyślić, na wojnie najwięcej ginie prostych żołnierzy, król jest raczej bezpieczny. Po zakończeniu konfliktu wraca do zamku, gdzie dworzanie przygotowują mu radosne powitanie, król powraca jako tryumfator. Chłop z utworu Marii Konopnickiej nie ma szczęścia, ginie w walce. Mieszkańcy rodzinnej wsi urządzają mu skromny pogrzeb.

Streszczając wiersz od razu widać, że z powodu nierówności społecznej los obu bohaterów jest diametralnie różny. Dla króla wojna to okazja do wspaniałej przygody, pokazania swojego męstwa, zdobycia chwały, odniesienia zwycięstw....

Podobne wypracowania