Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Mickiewicz „Księgi Narodu Polskiego i Pielgrzymstwa Polskiego” - interpretacja

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Księgi Narodu Polskiego i Pielgrzymstwa Polskiego” Adama Mickiewicza powstały w czasach niezwykle ciężkich dla ówczesnej Polski. Były to czasy, kiedy kraj zniknął z mapy Europy rozdzielony pomiędzy trzy mocarstwa europejskie: Austrię, Rosję oraz Prusy, którymi rządzili kolejno: Maria Teresa austriacka, caryca Katarzyna II i król Fryderyk II. To między tymi trzema osobami rozegrała się jedna z najbardziej dramatycznych sytuacji politycznych XIX-wiecznej Europy. Polska została podzielona pomiędzy państwami, których moc była tak potężna, że żadne z innych państw europejskich nie śmiało zaprotestować przeciw temu precedensowi.

Można powiedzieć, że dzieło Mickiewicza jest reakcją na powyższe wydarzenia. W „Księgach Narodu Polskiego i Pielgrzymstwa Polskiego” poeta zawarł koncepcję mesjanizmu. Polska to Chrystus narodów – cierpi ciemiężona przez trzech imperatorów. W „Księgach” Mickiewicz zamieszcza wiele analogii pomiędzy sytuacją zarysowaną w Biblii a aktualną sytuacją polityczną narodu polskiego.

Mickiewicz prezentuje swoje poglądy. Uważa wrogie imperia za oprawców i ciemiężycieli prawdy i sprawiedliwości. Austria, Prusy i Rosja są porównani do tych, którzy skazali...

Podobne wypracowania