Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stefan Żeromski „Ludzie bezdomni” - różne rodzaje bezdomności w „Ludziach bezdomnych”. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Tytuł „Ludzie bezdomni” jest wieloznaczny. Odnosi się do różnych rodzajów bezdomności, które zostały przedstawione w utworze mniej lub bardziej bezpośrednio. Można interpretować go dosłownie albo szukać jego znaczenia przez rozwinięcie metafory.

Dosłowna bezdomność dotyczy ludzi żyjących w skrajnym ubóstwie lub w ogóle nieposiadających domu. Jest to wstrząsający obraz biedy, na którą przyzwolenie zostaje wydane przez obojętność wyższych sfer. Panuje ona w części Paryża, Warszawy, w Cisach oraz Zagłębiu Dąbrowskim. Jej sugestywne opisy mają na celu wstrząsnąć czytelnikiem, obudzić w nim sprzeciw względem takiego stanu rzeczy.

Warto zaznaczyć, że dosłowna bezdomność nie odnosi się tylko do ludzi biednych. Możemy dostrzec ją w postaciach Tomasza Judyma i Joanny Podborskiej. Główny bohater już od dziecka nie miał normalnego domu. Najpierw żył w ubóstwie z ojcem alkoholikiem, następnie był tylko gościem u ciotki, a potem nigdzie nie mógł zagrzać miejsca na dłużej. Podobnie jest z Joanną, która po śmierci rodziców musi podjąć pracę jako guwernantka, wtedy rozpoczyna się jej tułaczka. Należy dodać, że ważnym, z punktu widzenia tej bezdomności, jest postrzeganie domu nie tylko jako...

Podobne wypracowania