Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Antoni Czechow „Dyplomata” - problematyka utworu

Nowelka rosyjskiego pisarza - Antoniego Czechowa pod tytułem „Dyplomata” opowiada o z pozoru komicznej sytuacji, w której znalazł się tytułowy bohater - Arystarch Iwanowicz, pułkownik Piskariew. To do jego postaci odwołuje się tytuł fabuły. Autor opisuje przedziwną sytuację po śmierci Anny Lwownej Kuwaldiny, żony radcy tytularnego Michała Piotrowicza.

Zbolała i zrozpaczona rodzina wysyła pułkownika z poważną misją przekazania informacji o śmierci Anny Michałowi. Ciotka mówi przy tym, aby z wiadomością o tym tragicznym wydarzeniu podzielił się z przyjacielem w sposób subtelny, taktowny, jak najbardziej delikatny, gdyż sam Kuwaldin jest słabego zdrowia. Dramatyczne wieści mogłyby go „ogłuszyć” i być może doprowadzić do kolejnego nieszczęścia. Piskariew zostaje pouczony, aby postępować z uczuciami Piotrowicza łagodnie, potraktować sprawę w sposób dyplomatyczny.

Pułkownik wybiera się do przyjaciela, jednak kiedy przybywa na miejsce, nie wie, jaką metodę obrać, aby przekazać informacje o śmierci żony Anny. W efekcie udaje, że wpadł do kolegi przypadkowo podczas spaceru i zaczyna rozmawiać o ładnej pogodzie za oknem, zaletach życia w stanie kawalerskim i jakim to niepowodzeniem życiowym jest instytucja małżeństwa. Podkreśla...

Podobne wypracowania