Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Piękny bal, ale tragiczny w skutkach” - rozwiń temat w oparciu o satyrę Ignacego Krasickiego „Żona modna”

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Żona modna” pochodzi z pierwszego tomu satyr Ignacego Krasickiego, wydanych w 1779 roku. Zbiór składa się z utworów w żartobliwy sposób piętnujących wady współczesnych Polaków. Krasicki niezwykle umiejętnie opisywał zachowania i przywary ludzi, skłaniając zarówno do śmiechu, jak i refleksji. Tak jest też w przypadku satyry „Żona modna”, opowiadającej o małżeństwie szlachcica ze wsi z wykształconą w mieście panną.

Tytułowa bohaterka satyry uwielbia francuskie powieści i światowy styl życia. Jej partner wręcz przeciwnie - jest tradycjonalistą i miłośnikiem spokoju. Właśnie dla świętego spokoju - oraz by przypodobać się żonie - spełnia jej wszelkie zachcianki, przebudowuje dom i ogród. Kulminacją jest wielki bal, wydany w całkowicie zmienionym dworku. Całe towarzystwo, podobnie jak żona pana Piotra, hołduje najnowszej modzie: na balu przygrywa specjalnie sprowadzona orkiestra, podaje się wykwintne dania, dla gości przygotowano też pokaz fajerwerków. Jeden z nich wpada między zabudowania gospodarcze, doprowadzając do pożaru. Goście, obserwujący pokaz z salonu, sądzą, że ogień to jeszcze jedna z atrakcji wieczoru. Tylko pan Piotr rzuca się, by gasić płomienie i ratować dobytek. Wracając do domu,...

Podobne wypracowania