Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Zofia Kossak-Szczucka „Pożoga” - Motyw domu w „Pożodze” Kossak-Szczuckiej. Opracowanie

„Pożoga” Zofii Kossak-Szcuckiej to powieść traktująca o wydarzeniach autentycznych, których uczestnikiem była sama autorka, pełniąca w utworze rolę narratorki. Szczególne miejsce w tej opowieści zajmuje motyw domu rodzinnego jako miejsca absolutnie wyjątkowego.

Czytelnikowi zostaje przedstawiony liryczny opis domu rodzinnego, pełnego najważniejszych wartości w życiu człowieka i dobra. Jego wizja sprzed wybuchu rewolucyjnych rozruchów jest piękna i pełna ciepła. To obszar sacrum, z którego promieniują najwspanialsze idee, towarzyszące człowiekowi w życiu. Autorka opisuje czas spędzany na Kresach, w miejscu, z którym tak silnie się identyfikowała słowami: „(...) to lata błogiego stanu, którego kres miał wkrótce nastąpić”.

Kiedy na Wołyniu szaleje wojenna pożoga, zagrożony staje się cały wymiar ludzkiej egzystencji. Podczas kolejnych mordów i grabieży ludzie tracą życie i dobra materialne. Dezintegracja dotyka także innych sfer, między innymi domu rodzinnego. Staje się on niekompletny, wybrakowany, zdrowe relacje między ludźmi zostają zastąpione strachem i konspiracją. W tym aspekcie ujawnia się szczególny patriotyzm przejawiany przez biorących odpowiedzialność za rodzinne ognisko....

Podobne wypracowania