Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Goethe „Cierpienia młodego Wertera” - Miłość Wertera - charakterystyka uczucia romantycznego

Historia miłości Wertera do Lotty to historia uczucia, które zrodziło się w bohaterze od pierwszego wejrzenia. Pierwsze spotkanie w leśniczówce to olśnienie jej pięknem, dobrocią i inteligencją. Następnie, poznając ją na balu, Werter odkrywa w Lotcie bratnią duszę: podobną wrażliwość i sposób patrzenia na świat. Czuje się dzięki temu zrozumiany i mniej osamotniony.

Wspólnie spędzone chwile na balu to chwile bezgranicznego szczęścia: Werter ma przeczucie, że Lotta odwzajemnia jego miłość. Przyczyną jego cierpień staje się jednak wiadomość o tym, że Lotta jest zaręczona z Albertem. Mimo to miłość Wertera nie pozwala mu zrezygnować ze znajomości z ukochaną, spędza w jej towarzystwie każdą wolną chwilę. Miłość staje się sensem życia dla Wertera.

Lecz, gdy wraca narzeczony Lotty, Werter nie może znieść uczucia rosnącej w nim zazdrości. Zaczyna zdawać sobie sprawę, że nigdy nie będzie mógł być z Lottą i decyduje się na wyjazd i zakończenie relacji.

Przez pewien czas Werter stara się poradzić sobie z niechcianym uczuciem, wydaje mu się przez krótki czas, że zapomniał o Lotcie. Jednak gdy dowiaduje się o jej ślubie z Albertem, uświadamia sobie, że nigdy nie przestał darzyć Lotty uczuciem, nie potrafi się mu oprzeć, miłość...

Podobne wypracowania