Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Mickiewicz „Konrad Wallenrod” - Konrad Wallenrod jako bohater romantyczny

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Poświęcenie dla ojczyzny, patriotyzm, rozdarcie wewnętrzne oraz nieszczęśliwa miłość - to elementy łączące jeden typ bohaterów. Romantycy stworzyli specyficzną dla własnej epoki osobowość literacką. Pełną sprzeczności oraz niedomówień. Fascynującą od pierwszego zdania.

Romantyzm powstał na skutek buntu przeciwko zasadom rządzącym światem w epoce oświecenia, przeciw sztywnym regułom postępowania oraz niedopuszczaniu do siebie poznania za pomocą uczuć, emocji. W oświeceniu wszystko musiało mieć swoje racjonalne wytłumaczenie.

Bohater romantyczny symbolizuje te same zasady, co cała epoka romantyzmu. Bunt przeciwko zastanemu porządkowi, kierowanie się w życiu intuicją i wielkimi namiętnościami, takimi jak miłość i nienawiść – te cechy mu przysługują.

Na pierwszym miejscu w życiu romantyka i jego bohatera stała miłość. To ona stanowiła sens życia. Była siłą napędową każdego działania, w utworach romantycznych najczęściej utracona, niespełniona, nieszczęśliwa wpływa na całe życie bohatera.  

Konrad Wallenrod, porwany w dzieciństwie i wychowywany przez Krzyżaka Winrycha von Kniprode, poznaje Halbana - starszego mężczyznę pochodzącego z Litwy. Od niego dowiaduje się o swoim prawdziwym pochodzeniu. Opiekujący się nim Krzyżak...

Podobne wypracowania