Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wanda Chotomska „Legendy polskie” - opracowanie

Legenda jest to związana z życiem opowieść odznaczająca się elementami niezwykłości oraz cudowności. Często dotyczą powstania jakiegoś państwa lub miasta, są związane z wydarzeniami historycznymi lub żywotem świętych. Pierwotnie legendy były przekazywane ustnie z pokolenia na pokolenie, obecnie są spisane. Opowiedzenia najbardziej znanych polskich legend podjęła się Wanda Chotomska - znana pisarka książek dla dzieci.

„Legendy polskie” są książką przeznaczoną dla każdego - dlatego doczekały się licznych wznowień wydawniczych. Młodsi mogą dzięki niej przenieść się do czasów, kiedy Europa nie była podzielona granicami politycznymi, a zamiast w miastach ludzie mieszkali w grodach. Przewracając karty książki Chotomskiej, dowiedzą się kim był Popiel i dlaczego zjadły go myszy, usłyszą o Piaście, a   także poznają podania w baśniowy sposób wyjaśniające powstanie Polski oraz niektórych większych miast, tj. Krakowa czy Warszawy. Istoty podobne do Bazyliszka zaczną im się śnić po nocach, a dziewczęta w marzeniach staną się księżniczkami i zaczną wypatrywać w oknie bohaterskiego Szewczyka Dratewki.

Starsi czytelnicy „Legend polskich” mogą przenieść się do czasów dzieciństwa. Gdy tylko otworzymy książkę Wandy Chotomskiej, czujemy się, jak gdyby ubywało nam lat. Przecież już zdążyliśmy zapomnieć, że - zgodnie z podaniami ludowymi - z powstaniem Warszawy związana jest romantyczna historia dobrej małżeńskiej pary - Warsa i Sary. Kto z nas pamięta o bohaterskim wyczynie Szewczyka Dratewki, który - ratując gród Kraka (późniejszy Kraków) przed okropnym smokiem - zaskarbił sobie rękę księżniczki? Legendy o bazyliszku, o Złotej Kaczce, o pięknej pasterce… podróż wspomnień do czasów dzieciństwa jest wspaniała, bogata w niecodzienne przygody.

Książka Chotomskiej przeznaczona jest dla czytelnika w każdym wieku. Oczywiście - fragmenty jej utworów znajdziemy w podręcznikach szkolnych, ale w zimowe wieczory warto przenieść się w baśniowy świat legend i pełnych cudów opowieści.

Podobne wypracowania do Wanda Chotomska „Legendy polskie” - opracowanie