Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

George Orwell „Folwark zwierzęcy” - dzieje i rozwój systemu totalitarnego w książce Orwella

Wszystko zaczyna się w dniu wyborów na prezydenta. Jedynymi kandydatami byli Snowball oraz Napoleon. Ten drugi nie mógł ścierpieć, że Snowball potrafił swoimi przemowami dotrzeć do każdego, przekonać wszystkich do swoich racji. Z tego też powodu, obawiając się wygranej oponenta, pozbywa się go. Napoleon używa do tego młodych, wytresowanych psów, które na każde jego skinienie zrobią absolutnie wszystko. Po wygnaniu Snowball z Folwarku zwierzęcego Napoleon zyskuje niepodzielną kontrolę nad całą resztą. Wprowadza nowe zasady.

„Napoleon (…) Oświadczył zebranym, że odtąd nie będzie już wieców w niedzielne poranki. Są zbędne, ogłosił, a ponadto zwierzęta tracą czas na darmo. (…) Zwierzęta będą się zbierać w każdą niedzielę rano, by oddać honory fladze i odśpiewać <<Zwierzęta Anglii>> oraz wysłuchać rozporządzeń dotyczących planu pracy na nadchodzący tydzień, jednak swobodne dyskusje zostaną skasowane”.

Aby złagodzić wystąpienie Napoleona, każdorazowo po jakimś nowym komunikacie „do ludu” wysyłany jest knur Squealer, który tłumaczy wszystkim zachowanie Napoleona w zupełnie innym (dobrym) świetle. Kilka dni później Napoleon decyduje jednak, że wiatrak zostanie wzniesiony....

Podobne wypracowania