Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Johann Wolfgang Goethe - biografia, życiorys

Johan Wolfgang Goethe urodził się 28 sierpnia 1749 roku we Frankfurcie. Jego rodzina była bardzo zamożna. Ojciec był radcą, matka zajmowała się domem. Z licznego rodzeństwa przeżył tylko on i jego siostra. Pisarz nie chodził do szkół na pierwszym etapie nauczania. Był kształcony przez swojego ojca oraz licznych prywatnych nauczycieli. Już jako dziecko wykazywał się dużą inteligencją, ciekawością świata i łatwym przyswajaniem wiedzy. Na studia do Lipska wyjechał 30 września 1765 roku. Tym samym miał spełnić ambicje swego ojca, który chciał, aby syn poszedł w jego ślady. Uczył się tam dwa lata. Następnie, pod pretekstem choroby, powrócił do domu. Był to powód konfliktu z ojcem. Będąc w Lipsku, Goethego bardziej zajmowały zagadnienia związane ze sztuką i literaturą niż z prawem.

W roku 1770 ukazał się pierwszy zbiór utworów Johana zatytułowany „Annette”. Autor jednak nie podpisał go swoim nazwiskiem. W tym samym roku, zniecierpliwiony przedłużającą się „chorobą” syna, ojciec postanowił odprawić go z domu i odesłać do Strasburga, gdzie Goethe miał dokończyć rozpoczęte w Lipsku studia. Tu zakochał się w pewnej kobiecie, z którą rozstał się nagle. Zapisem owych przeżyć jest utwór „Powitanie...

Podobne wypracowania