Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bruno Schulz - biografia, życiorys

Utalentowany lecz nieśmiały artysta prowincji. Autor onirycznych „Sklepów cynamonowych” oraz „Sanatorium pod Klepsydrą” przychodzi na świat 12 lipca 1892 r. w Drohobyczu na terenie dzisiejszej Ukrainy. Mimo żydowskiego pochodzenia jego rodzina nie należy do praktykujących, sam Bruno w dorosłym życiu przejdzie na katolicyzm, by związać się ze swoją chrześcijańską narzeczoną. Sytuacja materialna Schulzów jak na ówczesne czasy jest dobra aż do momentu śmierci ojca w 1915r., kiedy przestaje funkcjonować prowadzony przez niego sklep bławatny.

Postać ojca zostanie zmitologizowana w późniejszych „Sklepach cynamonowych”, podobnie jak i przestrzeń rodzinnego miasta. Tymczasem młody Bruno kończy z wyróżnieniem drohobyckie gimnazjum i w 1910 zaczyna studiować architekturę na Politechnice Lwowskiej. Samych studiów nigdy nie ukończy, gdyż na przeszkodzie staną problemy zdrowotne, kłopoty finansowe rodziny a wreszcie także i wojna. Jego talent będzie prawdziwym samorodkiem nieoszlifowanym przez żadnego z akademickich mistrzów. W latach 1920 - 1922 powstaje oryginalny cykl grafik artysty zatytułowany „Xięga Bałwochwalcza”. Prace zostają wystawione na wystawach, jednak nie przynoszą ich twórcy...

Podobne wypracowania