Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Eliza Orzeszkowa „Nad Niemnem” - Kult pracy w „Nad Niemnem” Orzeszkowej

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Literatura pozytywizmu, do jakiej zaliczyć należy utwór, zwracała baczną uwagę na propagowanie kultu pracy, ponieważ u źródeł programu pozytywistycznego, realizowanego w będącej pod zaborami Polsce, była praca organiczna i praca u podstaw.

Pierwsze pojęcie odnosiło się do społeczeństwa jako organizmu, który może funkcjonować sprawnie i dobrze tylko wtedy, jeśli wszystkie jego składowe są sprawne. Częściami organizmu społecznego było mieszczaństwo, szlachta, chłopi, przemysł, robotnicy, handel. Tylko dobre funkcjonowanie każdej z tych części zapewniało, zdaniem pozytywistów, pomyślność całości.

Kolejnym sztandarowym hasłem była praca u podstaw, czyli nauczanie, uświadamianie, oświecanie najbiedniejszych i najbardziej poszkodowanych przez swoje położenie społeczne warstw, jak ubodzy chłopi, drobna szlachta, biedni robotnicy. Pozytywiści wierzyli, że przez polepszenie losu tych grup, poprawić się może sytuacja całego społeczeństwa.

W „Nad Niemnem” praca ma zasadnicze znaczenie. W powieści występuje kult pracy, a bohaterowie, którzy nie boją się pracować i lubią ciężką pracę są szczęśliwi, zadowoleni, czerpią radość z życia. Oczywiście, są postaciami pozytywnymi. I odwrotnie, ci którzy nie lubią pracować...

Podobne wypracowania