Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Zbigniew Herbert „Guziki” - interpretacja i analiza wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wiersz Zbigniewa Herberta „Guziki” składa się z czterech krótkich strofek po cztery wersy każda. Poszczególne wersy składają się z dziewięciu sylab (z wyjątkiem wersów 2 i 4 w trzeciej strofie, krótszych o jedną sylabę); regularność ta buduje charakterystyczną rytmikę wiersza.

Rymy zastosowane przez poetę to asonanse (tzw. rymy niepełne, brzmieniowe, zgodne ze względu na brzmienie samogłosek).

Wiersz w bardzo typowy dla Herberta, bardzo dobitny i jednocześnie delikatny sposób mówi o zbrodni katyńskiej. Poeta stosuje ciekawy zabieg: porusząc niezwykle poważny temat, skupia uwagę odbiorcy na małych i bardzo zwyczajnych elementach codzienności, jakimi są guziki. Pozwala to jednocześnie odciążyć atmosferę wiersza jak i nadać mu swoiście złowieszczego charakteru. Guziki to jedyna część, która pozostała po ludziach pochowanych w katyńskim lesie. Ciała zostały pochowane, stopniowo zespalając się z ziemią, lecz guziki wciąż tam są; niczym pamiątka, niczym wyrzut sumienia. Herbert nazywa je „świadkami zbrodni” - jest to niezwykle ironiczne, bo cóż za pożytek ze świadka zbrodni, który niezdolny jest myśleć i mówić. W tym wypadku nie ma lepszych świadków, a więc zbrodnia zostanie...

Podobne wypracowania