Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wacław Potocki - życie i twórczość

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wacław Potocki był jednym z najwybitniejszych i najbardziej płodnych twórców polskiego baroku. Przyjrzyjmy się jego historii oraz dokonajmy krótkiej charakterystyki twórczości tego artysty.

Urodził się w 1621 r. w ariańskiej rodzinie. Jego rodzina posiadała spory majątek,w którego skład wchodziły liczne wioski. W młodości odebrał wykształcenie zgodnez poglądami braci polskich. Nie był więc na naukach w dworze, nie odbył także podróży zagranicznej. Już w wieku siedemnastu lat wstąpił do armii. Walczył na Ukrainie pod buławą Mikołaja Potockiego. Po powrocie do domu stał się jednym z udziałowców spadku ojca. Ożenił się z Katarzyną Morsztynówną, a para zamieszkała we wsi Łosie. Spokojne lata jednak szybko minęły i Wacław Potocki w 1651r. wyruszył na wyprawę wojenną przeciwko kozakom. Ważnym momentem w jego życiorysie był szwedzki „potop”. Wtedy najpierw, wzorem innych protestantów i arian, poparł najeźdźców. Jednakże postanowił zmienić orientację i stanąl po stronie króla Jana Kazimierza, wystawiając nawet własny oddział.

Bardzo trudnym etapem w jego życiu był rok 1658. To wtedy postawiono arianom ultimatum, w myśl którego mieli albo nawrócić się na katolicyzm, albo...

Podobne wypracowania