Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ernest Hemingway „Stary człowiek i morze” - Santiago zwycięzca czy przegrany? Rozprawka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jednoznaczne stwierdzenie czy Santiago, bohater opowiadania „Stary człowiek i morze”, jest zwycięzcą czy przegranym nie jest łatwe. Biorąc jednak pod uwagę wszystkie argumenty uważam, że bohater Hemingwaya jest zwycięzcą.

Stary rybak został w swojej wiosce nazwany pechowcem. Od wielu dni nie złowił żadnej ryby. Dlatego też ojciec Manolina, zabronił chłopcu pływać z Santiago. Starzec wypływając na samotny połów złowił największego marlina w swoim życiu. Niestety w starciu z rekinami nie miał szans i do domu powrócił z samym szkieletem. Te argumenty mogą świadczyć o tym, że rybak jest przegranym. Należy się jednak zastanowić czy, aby na pewno tak jest?

Pierwszym argumentem może być fakt, iż rybak odważył się wypłynąć sam. Wiele osób w jego wieku nie odważyłoby się na to. On jednak, nie tracąc wiary, pełen optymizmu wstał przed świtem i wyruszył na połów. Podczas pobytu na łodzi „stary” nie tracił wigoru, pracował bardzo dokładnie i ponad siły. Kiedy marlin chwycił przynętę zaczęła się długotrwała walka. Rybak nie poddał się. Godzinami z uporem i wytrwałością trzymał linkę, która raniła jego plecy, dłonie, a nawet twarz. Najgorsze jednak było drętwienie rąk. Santiago pomyślał wtedy, że gdyby był z chłopcem,...

Podobne wypracowania