Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bruno Jasieński - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Bruno Jasieński jest jednym z głównych przedstawicieli futuryzmu w literaturze. Był to ruch kulturalny, który narodził się w pierwszych latach XX wieku we Włoszech. Jak sama nazwa wskazuje, futuryzm wybiegał swoją myślą w przyszłość. Główną ideą było odrzucenie tradycji, która według przedstawicieli ruchu była destrukcyjna dla kultury, która powinna cały czas iść do przodu, a nie być zamykana w muzeach. Dla futurystów inspirację stanowiła nowoczesna technika i rozwijający się przemysł, który udostępniał nowe możliwości i przekonywał, że człowiek jest istotą potężną, dysponującą niespotykaną dotąd siłą kreacyjną. Światowy manifest futuryzmu przypada na 1909 rok, a jego autorami byli Filippo Tomasso Marinetti oraz Umberto Boccioni.

W Polsce głównymi ośrodkami ruchu futurystycznego były Warszawa i Kraków. W stolicy działali Anatol Stern oraz Aleksander Wat skupieni wokół pisma „Nowa sztuka” oraz „Almanach Nowej Sztuki”. W Krakowie natomiast przewodził Bruno Jasieński wraz z Tytusem Czyżewskim oraz Stanisławem Młodożeńcem. Wydali oni szereg manifestów wyrażających konieczność modernizacji życia i przemyślenia na nowo kanonów sztuki i literatury. Ich dzieła pełne były...

Podobne wypracowania