Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tragizm Kordiana, bohatera utworu Juliusza Słowackiego - „Kordian”

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Tragizm bohatera w dramacie romantycznym znacznie odbiega od pojmowania tej kategorii przez starożytnych twórców. Sytuacja Kordiana, choć niesprzyjająca, nie skazuje go jednoznacznie i nieodwołalnie na klęskę. Jego los jest wynikiem zarówno zewnętrznych okoliczności jak i jego własnych działań. Sam decyduje o próbie zamachu. Wbrew postanowieniom pozostałych spiskowców, bohater zamierza dokonać morderstwa. Od tego momentu jego sytuacja jest tragiczna, ponieważ przegrywa walkę z samym sobą.

Los Kordiana napiętnowany jest przez liczne nieszczęścia. W czasie akcji śledzimy kolejne ciosy, jakie zadaje mu życie. W wieku piętnastu lat przeżywa nieszczęśliwą miłość, która popycha go do samobójstwa. Młode lata, spędzone na poznawaniu Europy, rodzą kolejne rozczarowania. W końcu, kiedy odnajduje swoją drogę, liczne przeciwności prowadzą go do klęski. Zostaje opuszczony przez towarzyszy, przegrywa z własnym Strachem, a w końcu traci wiarę w ideę, której gotów był poświęcić życie.

Klęska Kordiana wynikała z zewnętrznych okoliczności, ale przyczyny leżały także w nim samym. Oczywiście na tragizm jego położenia wpłynęła sytuacja polityczna Polski i  postawa spiskowców. Niewola ojczyzny wymagała podjęcia...

Podobne wypracowania