Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bolesław Prus „Lalka” - charakterystyka Juliana Ochockiego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Julian Ochocki to jeden z bohaterów powieści Bolesława Prusa pt.: „Lalka”. Dwudziestoośmioletni, inteligentny mężczyzna pochodził z rodziny arystokratycznej - był kuzynem Tomasza i Izabeli Łęckich. Bohater odznaczał się nietypowym wyglądem, który sugerować mógł pewne cechy jego charakteru: „Młody człowiek nie dosięgną jeszcze lat trzydziestu i rzeczywiście odznaczał się niezwykłą fizjonomią. Zdawało się, że ma rysy Napoleona Pierwszego, przysłonięte jakimś obłokiem marzycielstwa”.
 
Julian był przedstawicielem najmłodszego pokolenia idealistów. Ukończył studia przyrodnicze oraz mechaniczne. Najważniejsza dla niego była nauka oraz jego pasja i temu poświęcał się bez reszty. Marzył o skonstruowaniu latającej maszyny, która zapewniłaby mu nieprzemijającą sławę. Nie dbał o dobra materialne, ani towarzystwo kobiet. Z własnego wyboru skazał się na samotność: „Co mnie żeniaczka, kobiety, a nawet mikroskopy, stosy i lampy elektryczne? Oszaleję albo… przypnę ludzkości skrzydła”.

Ochocki cierpiał, bo w kraju nie znajdował poparcia dla swojej twórczości naukowej i nie miał warunków do pracy. Przeprowadził się do Paryża, gdzie pracował u profesora Geista. Nadzieja na spełnienie...

Podobne wypracowania