Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Filozofia św. Franciszka i św. Aleksego - wybierz filozofię, która bardziej Ci odpowiada (odpowiedź uzasadnij)

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

O nauce i życiu świętego Franciszka z Asyżu oraz św. Aleksego dowiadujemy się ze średniowiecznych przekazów. Pierwszemu poświęcono między innymi „Kwiatki świętego Franciszka”, utwór, którego forma jest charakterystyczna dla średniowiecza. Owe „Kwiatki” to nic innego jak zbiór opowieści i historii z życia i działalności świętego.

Życie i śmierć św. Aleksego opisuje z kolei utwór wierszowany pt.: „Legenda o świętym Aleksym”. To także gatunek typowy dla literatury średniowiecznej. Miał on sławić czyny świętych, przekazywać dzieje ich życia oraz kreować wzorce osobowe. Oba utwory należą do literatury hagiograficznej, czyli poświęconej tematyce religijnej, życiu świętych.

Życiorysy obu świętych są podobne. Urodzili się w bogatych rodzinach, wychowani zostali w dostatku. Święty Franciszek w tym czasie prowadził hulaszczy, grzeszny tryb życia. W 1206 roku jednak się nawrócił i rozdał swój majątek, wybierając życie w ubóstwie.

Takie samo życie w biedzie wybrał św. Aleksy. Uczynił to w dniu swojego ślubu, kiedy podczas nocy poślubnej uzgodnił ze swoją młodą żoną, wybraną mu zresztą przez rodziców, że odejdzie z domu. Tak też uczynił. Udał się do Odessy, rozdał swój...

Podobne wypracowania