Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Maria Kuncewiczowa „Cudzoziemka” - konstrukcja i język powieści. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Powieść pt.: „Cudzoziemka” odznacza się bardzo przemyślaną i ciekawą kompozycją. Autorka posługuje się zabiegami takimi jak: dwutorowość narracji, dwupłaszczyznowość czasu, wykorzystanie motywów muzycznych oraz złożonymi środkami językowymi. Przyjrzyjmy się teraz tym cechom dzieła Marii Kuncewiczowej.

„Cudzoziemka” jest powieścią psychologiczną, o czym świadczy płaszczyzna narracji retrospektywnej. Kolejne wydarzenia wywoływane są przez wcześniej wspominane przeżycia lub kojarzące się z nimi przedmioty. Psychologia określa taki tok myślenia swobodnym kojarzeniem. Drugim torem narracji, w którym dochodzi do zmiany narratora z indywidualnego i subiektywnego na trzecioosobowego, obiektywnego, jest opowieśćo ostatnim dniu z życia głównej bohaterki. W tym sposobie opowiadania przemianie ulega także czas, z przeszłego (związanego z opowieścią o historii życia Róży Żabczyńskiej) na teraźniejszy. Tutaj wydarzenia dzieją się chronologicznie, ale są przemieszane kolejnymi retrospekcjami, podczas których bohaterka wspomina minione wydarzenia. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż każdy wgląd w historię jest ściśle połączony z czasem teraźniejszym.

Środki językowe zastosowane przez Marię Kuncewiczową w swoim dziele,...

Podobne wypracowania