Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jonathan Swift „Podróże Guliwera” - Guliwer w krainie olbrzymów - streszczenie, opowiadanie

„Podróże Guliwera” to powieść Jonathana Swifta o przygodach Lemuela Guliwera, Anglika, który uwielbia morskie wyprawy. Ten żonaty mężczyzna wyrusza w morze w poszukiwaniu przygód i wrażeń. Każdy rejs to nowe wyzwanie, główny bohater trafia do nieznanych krain, całkowicie różniących się od jego ojczystego państwa. Podobnie jest w czasie wyprawy na statku „Przygoda”, który ma dotrzeć do portu w Suracie. Po strasznych burzach na Oceanie Indyjskim statek przybija do nieznanej wyspy. Marynarze razem z Guliwerem płyną szalupą na ląd, w poszukiwaniu wody pitnej. Guliwer oddala się od reszty załogi, nagle widzi, że przerażeni marynarze odpływają, uciekając przez jakimś olbrzymem. Okazuje się, że bohater trafił na wyspę, zamieszkaną przez ludzi o gigantycznych rozmiarach. Dla nich jest karzełkiem, którego łatwo skrzywdzić lub zgnieść.

Mieszkańcy wyspy mają po kilkanaście metrów wzrostu i są wysocy - jak wieże kościelne w Anglii. Poruszanie się po takiej krainie jest dla Guliwera olbrzymim wyzwaniem - uciekając przez żeńcami, koszącymi zboże, bohater nie jest w stanie przedrzeć się przez wielką gęstwinę powalonych kłosów, które na dodatek boleśnie kłują go przez ubranie. W domu gospodarza...

Podobne wypracowania