Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Czechow - opowiadania. Smutny śmiech „miniatur o pozornie zabawnym zdarzeniu z ponurym, wcale nie śmiesznym epilogiem” - charakterystyka opowiadań Antoniego Czechowa

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Smutny śmiech „miniatur o pozornie zabawnym zdarzeniu z ponurym, wcale nie śmiesznym epilogiem” to najbardziej trafny opis określający opowiadania rosyjskiego pisarza – Antoniego Czechowa. Pisarz posługuje się miniaturkami literackimi, aby niekiedy w sposób humorystyczny lub nawet satyryczny przedstawić wydarzenia z pozoru błahe, które niosą ze sobą gorzkie przesłanie o naturze ludzkiej i ówczesnym systemie społecznym. Bo to właśnie tematyką społeczną zajmuje się rosyjski pisarz przede wszystkim. W czasach, w których żył, carska Rosja nie dbała o obywatela.

Pisarz za wszelką cenę chciał dać upust swojej złości, protestując w ten sposób przeciwko bezwzględnemu zachowaniu carskich urzędników wobec prostych ludzi, którzy w systemie tym nie mieli prawa głosu. Najbardziej charakterystycznym opowiadaniem Antoniego Czechowa o na pozór błahym wydarzeniu jest opowiadanie pod tytułem „Śmierć urzędnika”. Jest to miniaturka literacka o urzędniku – egzekutorze Dimitryczu Czerwiakowie – który  podczas jednego z przedstawień teatralnych niechcący kicha na głowę zwierzchnika z innego departamentu, radcy i generała Brizżałowa. Te z pozoru nic nie znaczące zdarzenie zmienia wszystko.

Autor...

Podobne wypracowania